افزایش ۷۵ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت‌وگاز کارون با بومی‌سازی مبدل حرارتی واحد نمکزدایی

تولید نفت شرکت نفت‌وگاز کارون با طراحی و تولید یک تجهیز دانش‌بنیان توسط شرکت دانش قطعه ثمین که در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استقرار دارد، ۷۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، از ابتدای شکل‌گیری مجموعه‌های دانشی که شرکت‌های دانش‌بنیان شهرت یافتند، خدمت به صنعت از طریق بهبود فرآیندها، بومی‌سازی، طراحی و تولید تجهیزات به روز جدید از جمله وظایف این واحدهای فناور شمره می‌شد.

در همین راستا شرکت دانش‌بنیان «دانش قطعه ثمین» که از سال ۱۳۹۳ تاکنون در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استقرار دارد، موفق شد با بهره‌گیری از دانش، مهارت و فناوری روز مبدل‌های حرارتی واحد نمکزدایی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون به طور کامل طراحی و تولید کرده و با موفقیت به مدار تولید صنعت کشور وارد کند.

علی محمد حق شناس، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان، در این خصوص اظهار کرد: این پروژه که در سال ۱۴۰۱ با اعتبار ۲۸ میلیارد تومان و در مدت ۱۴ ماه به صورت کامل طراحی، تولید و نصب شد، تولید روزانه نفت را در کارخانه منصوری (از شرکت‌های زیرمجموعه نفت و گاز کارون) ۷۵ هزار بشکه افزایش داده و با یک چهارم هزینه نمونه خارجی به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: پیشتر و در اواسط دهه ۹۰ شمسی، مبدل‌های حرارتی ایتالیایی در این شرکت نصب بود که پس از حدود ۸ ماه فعالیت از کار افتاد و تا پیش از تولید توسط شرکت دانش قطعه ثمین، شرکتی موفق به طراحی و تولید آن در کشور نشده بود. این در حالی است که تجهیز ساخته شده توسط این شرکت عملکردی فراتر از انتظار شرکت نفت و گاز کارون داشته و با دمای بیشتر نسبت به انتظار شرکت نفت و گاز کارون (۶۵ درجه) در مدار فعال شده است که گزینه بسیار مطلوبی محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش قطعه ثمین گفت: به طور کلی مبدل‌ حرارتی تجهیزی است که به منظور افزایش دمای یک ماده مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صنایع مختلفی چون نفت و گاز، صنایع غذایی، فولاد، نساجی و پتروشیمی کاربرد دارد. مبدلی که برای شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون ساخته شده از نوع مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله نفت به نفت است که می‌تواند ضمن تحمل ۳۰ بار فشار، با توان حرارتی ۱۸ مگاوات دمای نفت را از ۱۸ درجه به ۷۲ درجه افزایش دهد.

وی افزود: متریال مورد استفاده در این مبدل‌های حرارتی کاملاً متناسب با ویژگی‌های نفت ترش انتخاب و با طراحی تخصصی، ظرفیت حرارت دهی به ۷۰ هزار بشکه نفت خام در روز را داراست. به علاوه این تجهیز در دو طبقه، با دو یونیت موازی و ۴ مبدل حرارتی در هر یونیت طراحی شده که بهینه‌ترین نوع طراحی متناسب با شرایط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون محسوب می‌شود. در نتیجه این نوع طراحی، هزینه به کمترین و بهره‌وری به بیشینه‌ترین حالت ممکن می‌رسد. باید توجه داشت وجود ۴ مبدل حرارتی به صورت سری در این تجهیز باعث می‌شود که اگر به هر دلیلی یک یونیت از مدار خارج شد، عملیات حرارتی متوقف نشده و با یونیت دیگر ادامه پیدا کند.

درپایان

طراحی بهینه متناسب با نیاز صنایع داخلی
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: پروژه طراحی و ساخت این نوع از مبدل‌های حرارتی از فاز ابتدایی (طراحی فونداسیون و طراحی ابزارهای دقیق) تا فاز نهایی طی دو سال و به صورت صفر تا صد توسط متخصصان جوان و کارآمد ایرانی انجام شده که در نوع خود بسیار قابل توجه بوده است.

گفتنی است این شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با تولید این تجهیز موفق شده تا ریسک تولید در شرکت نفت و گاز کارون را کاهش دهد. بدون این تجهیز احتمال آسیب به تجهیزات حین تولید محصول به شدت افزایش می‌یابد.

لینک خبر: لینک

https://b2n.ir/z03419

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *